top of page
Kitle ve Okutman
Blog & Haberler
liman ve kargo gönderim

Av. Cem Congar, İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Deniz Hukuku Sempozyumunda moderatörlük yapmıştır ve Deniz Nakliyat Sigortaları ve Özel Riskler konusunda anlatımda bulunmuştur.

Reichstag Binası

Almanya'da avukatlık yapan ve vatandaşlık alanında uzmanlaşan Av. Engin Şanlı ile Almanya Nitelikli İşgücü Göçü Yasası ile gelen yenilikler konuşuldu. Konuşmanın tamamına YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Gazeteler

Av. Cem Congar, Uluslararası Sigorta Hukukçuları Birliğine kabul edilmiştir.

Congar Hukuk Bürosu kurucu avukatı Cem Congar, Uluslararası Sigorta Hukukçuları Birliği bünyesinde Deniz Sigortaları Çalışma Grubuna, Türkiye'den kabul edilmiştir.

inşaat sahası

Congar Hukuk Bürosu bünyesinde A. Hilal Özkan ile gerçekleştirilen etkinliğe ülkemizin inşaat sektöründe faaliyet gösteren kuruluşları ve bu alana ilgi duyanların katılımıyla gerçekleştirildi.

Uçak Hangarı

Congar Hukuk Bürosu bünyesinde 3 farklı günde Hava Taşıma Hukuku'na ilişkin 3 farklı etkinlik düzenlendi. Hava Taşıma Hukuku'na ilgi duyanların yoğun katılım gösterdiği etkinliğimiz misafir konuşmacı katılımıyla sonlandı. Detaylar için tıklayınız.

Podyum

Av. Cem Congar, Selçuk Üniversitesi Hukuk ve Kariyer Topluluğu'nun 35 farklı üniversiteden 60dan fazla katılımcı ile düzenlediği Deniz Ticareti ve Deniz Sigortaları etkinliğinde konuşmacı olarak mesleki ve sektörel deneyimlerini anlattı. 

The sources of the substance are the provision of Article 17 (4) of the CMR and paragraph 427 of the German Commercial Code(GCC). While German law provided for six reasons for which the carrier was not liable, our provision(Turkish Commercial Code) also included clause (g).

aktiv.gif

 

Congar Hukuk Bürosu, Aktiv TK Sigorta Aracılık Hizmetleri'nde eğitim verdi.

 

Av. Cem Congar, Aktiv TK Sigorta Aracılık Hizmetleri genel merkezinde şirket çalışanlarına Emtia Sigortaları, Taşıyanın Sorumluluğu ve Rücu alanlarında eğitim verdi.

Yük gemisi

Congar Hukuk Bürosu uzman avukatları tarafından gerçekleştirilen etkinlikte ofisimizin Southampton Üniversitesi'nde Deniz Hukuku ve Deniz Sigortaları alanlarında yüksek lisans yapmış avukatlarımız konuşmacı oldu. Yoğun katılım gösterilen etkinliğimizde katılımcılara Katılım Belgeleri teslim edildi.

Congar Hukuk Bürosu kurucu avukatı Cem Congar, İngiltere merkezli Global Law Expert tarafından Türkiye'de Sigorta ve Reasürans alanında tavsiye edilen uzman hukukçu olarak seçildi.

Bugün itibariyle birçok ülkede meydana gelen ve halen yayılmaya devam eden Covid-19 salgının kural olarak mücbir sebep olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Ancak objektif olarak tek başına bu salgının varlığı, mücbir sebep iddiasını haklı kılmayacaktır. 

Sunum

Av. Cem Congar İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde derslere katıldı.

Av. Cem Congar, İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'ndeki stajyer avukatlar için Deniz Ticaret Hukuku alanında katılımcı olarak bilgilerini paylaştı.

Günümüzde, modern anlamda Uluslararası Deniz Taşımacılığında kullanılan ve konşimentolardan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözülmesi; genellikle uluslararası yargı yetkisini veya mevzu bahis konşimento altında çıkacak herhangi bir uyuşmazlığın dünyanın farklı yerlerindeki tahkim yargılamaları ile çözülmesini kararlaştıran çarter parti anlaşmasındaki maddelere atıf yapmak sureti ile gerçekleşmektedir.

Salgının beklenmedik ve hızlı ilerleyen etkisi göz önüne alındığında, ticari ilişkilerde olası gecikme veya ifa güçlüğü durumları karşısında sözleşmelerde yer alan mücbir sebep maddeleri, devletler ve yargı mercilerinin mücbir sebep yaklaşımları, iş dünyası paydaşlarının odak noktalarından biri haline gelmiştir.

 

AB - İngiltere Tahkim ve Mahkeme İhtilafı Üzerine Değerlendirme

2002 yılının Kasım ayında, 26 yaşındaki petrol tankeri, M/V Prestige, 77.000 ton petrol ağır yakıt taşırken kopan fırtına nedeniyle Fransa, Portekiz ve İspanya limanına yanaşamadı. 19 Kasım 2002 tarihinde ise İspanya/Galicia kıyısına 210 kilometre mesafedeyken çok hızlı bir şekilde battı.

 

Londra Yüksek Mahkeme Kararı 

Davalı: P&I Kulüp

Açık denizde yol alan yüksek kapasiteli yük taşımacılığı hizmeti ile (lineer servis) işletilen ve 207 konteyner ile yüklü YUSUF CEPNİOĞLU adlı gemi, Türkiye – Kuzey Afrika (İzmir-Tunus) arasında seyrederken 8 MART 2014 tarihinde, bir Yunan adası olan MİKANOS’ ta karaya oturmuştur.

Av. Cem Congar, İsviçre, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya ve Macaristan'da bulunan Türk avukatlar ile hukuk mevzuatları, özel hukuk alanları ve vatandaşlık süreçleri üzerine söyleşiler düzenledi. Özellikle İngiltere ve İsviçre'den avukatlar ile Taşıma ve Deniz Ticaret Hukuku alanlarında söyleşiler yapıldı. Kayıtlara YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Image 2020-11-18 at 22.45.30.jp

 

Congar Hukuk Bürosu, Orient Sigorta A.Ş. ile birlikte yeniden bir araya geldi.

 

Congar Hukuk Bürosu ve Orient Sigorta, büromuz bünyesinde Orient Sigorta Nakliyat Sigortaları Müdür Yardımcısı Ayten Çakmak ile birlikte 'Emtea Nakliyat Sigorta Türleri, Hasar ve Rücu Süreci' konularında herkese açık eğitimin ikincisini düzenledi. Eğitim sonrasında katılımcılara sertifikaları teslim edildi.

WhatsApp Image 2020-11-18 at 22.43.34.jp

Congar Hukuk Bürosu, Orient Sigorta A.Ş. ile birlikte eğitim düzenledi.

 

Congar Hukuk Bürosu ve Orient Sigorta, büromuz bünyesinde Orient Sigorta Nakliyat Sigortaları Müdür Yardımcısı Ayten Çakmak ile birlikte Emtea Nakliyat Sigorta Türleri, Hasar ve Rücu Süreci' konularında herkese açık eğitim düzenledi. Eğitim sonrasında katılımcılara sertifikaları teslim edildi.

WhatsApp Image 2020-11-18 at 23.00.32.jp

 

Cem Congar, Uludağ Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'ne konuk oldu.

 

Cem Congar, Uludağ Üniversitesi Gemlik Denizcilik Fakültesi öğrencilerinin düzenlediği panelde Kara ve Deniz Taşıma Hukuku konularında sunum yaparak öğrencilere sektör hayatlarında karşılaşabilecekleri hukuki ve sektörel sorunlar üzerine konuştu.

WhatsApp Image 2020-11-18 at 22.46.49.jp

 

Congar Hukuk Bürosu, Gürkan Karvazlı'yı konuk ederek eğitim düzenledi.

 

Cem Congar ve Gürkan Karvazlı, 'Yargıtay Kararları Işığında Kara ve Deniz Taşımacılığında Vaka İncelemesi ve Rücu Süreci' konularında sektörel olayların hukuki değerlendirmesini yaparak herkese açık eğitim verdiler. Eğitim sonrasında katılımcılara sertifikaları teslim edildi.

İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde ‘Lojistik ve Taşıma Hukukunda Son Gelişmeler’ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

WhatsApp Image 2020-11-18 at 23.07.01.jp

 

Congar Hukuk Bürosu, Marmara Üniversitesi öğrencilerini ağırladı.

 

Cem Congar, Marmara Üniversitesi Hukuk Kulübü öğrencileri ile bir araya gelerek avukatlık mesleği ve ofis süreci üzerine mesleki deneyimlerini paylaştı.

Cem Congar, Lojistikçilerin Sesi dergisinde sektörel gelişmeler ve mesleki kariyer üzerine değerlendirmeler yaparak röportaj verdi.

İstanbul Barosu Taşıma ve Lojistik Hukuku Komisyonu ile Belçika menşeli Barbuss şirketi bir araya gelerek, Cem Congar moderatörlüğünde Uluslararası Taşımacılık, Gemi Kazaları, Yük Sigortaları ve Rücu Davaları' konulu panel düzenledi.

 

Lojistik ve Taşıma Hukuku'ndaki Son Gelişmeler konulu panel düzenlendi.

 

İstanbul Barosu Taşıma ve Lojistik Hukuku Komisyonu, Lojistik ve Taşıma Hukuku'ndaki Son Gelişmeler konulu paneli düzenledi.

20150206lojistik031-b.jpg

 

Taşıma ve Lojistik Hukuku Komisyonu, Ankara Barosu'na misafir oldu.

 

İstanbul Barosu Taşıma ve Lojistik Hukuku Komisyonu ve Ankara Barosu işbirliğinde 'Taşıma Sözleşmeleri, Sigortaları ve Lojistik Hizmetlerinde Güncel Sorunlar' konulu panel düzenlendi.

 

Cem Congar | Business Magazine

 

 

Sema Bayral ile İşkolik | Şirket Avukatı  Cem Congar

 

 

Özge Vardarlı ile İşi Bilen | Şirket Avukatı Cem Congar

 

bottom of page