top of page
Kitle ve Okutman
Blog

GÜNCEL GELİŞMELER

 

Congar Hukuk Bürosu, Aktiv TK Sigorta Aracılık Hizmetleri'nde eğitim verdi.

 

Av. Cem Congar İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde derslere katıldı.

 

Congar Hukuk Bürosu, Orient Sigorta A.Ş. ile birlikte eğitim düzenledi.

The sources of the substance are the provision of Article 17 (4) of the CMR and paragraph 427 of the German Commercial Code(GCC). While German law provided for six reasons for which the carrier was not liable, our provision(Turkish Commercial Code) also included clause (g).

Bugün itibariyle birçok ülkede meydana gelen ve halen yayılmaya devam eden Covid-19 salgının kural olarak mücbir sebep olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Ancak objektif olarak tek başına bu salgının varlığı, mücbir sebep iddiasını haklı kılmayacaktır. 

Günümüzde, modern anlamda Uluslararası Deniz Taşımacılığında kullanılan ve konşimentolardan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözülmesi; genellikle uluslararası yargı yetkisini veya mevzu bahis konşimento altında çıkacak herhangi bir uyuşmazlığın dünyanın farklı yerlerindeki tahkim yargılamaları ile çözülmesini kararlaştıran çarter parti anlaşmasındaki maddelere atıf yapmak sureti ile gerçekleşmektedir.

Salgının beklenmedik ve hızlı ilerleyen etkisi göz önüne alındığında, ticari ilişkilerde olası gecikme veya ifa güçlüğü durumları karşısında sözleşmelerde yer alan mücbir sebep maddeleri, devletler ve yargı mercilerinin mücbir sebep yaklaşımları, iş dünyası paydaşlarının odak noktalarından biri haline gelmiştir.

 

AB - İngiltere Tahkim ve Mahkeme İhtilafı Üzerine Değerlendirme

2002 yılının Kasım ayında, 26 yaşındaki petrol tankeri, M/V Prestige, 77.000 ton petrol ağır yakıt taşırken kopan fırtına nedeniyle Fransa, Portekiz ve İspanya limanına yanaşamadı. 19 Kasım 2002 tarihinde ise İspanya/Galicia kıyısına 210 kilometre mesafedeyken çok hızlı bir şekilde battı.

 

Londra Yüksek Mahkeme Kararı 

Davalı: P&I Kulüp

Açık denizde yol alan yüksek kapasiteli yük taşımacılığı hizmeti ile (lineer servis) işletilen ve 207 konteyner ile yüklü YUSUF CEPNİOĞLU adlı gemi, Türkiye – Kuzey Afrika (İzmir-Tunus) arasında seyrederken 8 MART 2014 tarihinde, bir Yunan adası olan MİKANOS’ ta karaya oturmuştur.

bottom of page