top of page
Bulanık Busines İnsanlar
Av. Cem CONGAR
H. Cem CONGAR
Kurucu / Avukat
İletişim

Av. Cem Congar, İstanbul Üniversitesi'nden 2006 yılında mezun olmuştur. Ardından İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Özel Hukuk alanında Yüksek Lisansa başlamıştır.
 
Avukatlık Stajını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Önceki Dönem Dekanı ve Üniversite Senatörü Prof Dr Abuzer Kendigelen yanında tamamlamıştır. Avukatlık kariyerine sırasıyla Antalya Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ceynak Lojistik AŞ & Samsunport Liman İşletmeciliği ve AXA Sigorta A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde avukat olarak devam etmiştir. Özellikle Sigorta Hukuku, Uluslararası Tahkim, Deniz ve Kara Taşıma Hukuku, Uluslararası davalar üzerinde uzman avukat olarak çalışmıştır.
​​
​Birçok ilin dernek, kurum, Baro ve Ticaret Odasında Sigorta , Taşıma ve Deniz Ticaret Hukuku alanında misafir konuşmacı olmuştur. Halihazırda Congar Academy şirketi bünyesinde sigorta, hukuk, lojistik ve denizcilik eğitimleri vermektedir. 

 

İSTAC (İstanbul Tahkim Merkezi) bünyesinde Tahkim'de Taraf Vekilliği eğitimi almıştır.  Ayrıca ISTAC bünyesinde ulusal ve uluslararası ticari davalarda (deniz, inşaat, bilişim, enerji, profesyonel sporcu sözleşmeleri uyuşmazlıkları gibi) Tahkim Hakemliği yapmak üzere HAKEMLİK EĞİTİMİ tamamlamıştır.

Genç Deniz Hukukçuları Derneği (Turkish Young Maritime Lawyers Association) Kurucu Başkanıdır.


Yurtiçi ve yurtdısında akademik toplantı, seminer  ve panelde konuşmacı, moderator veya düzenleyen olarak yer almıştır. Ayrıca öncelik ettiği bir çok uluslararası proje ile Birleşmiş Milletler, Amerika ve Balkan ülkelerinden ödül ve devlet nişanı almıştır. 

İleri seviyede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Üyelikler

- Genç Deniz Hukukçuları Derneği Kurucu Başkan

-İngiltere merkezli AIDA (Uluslararası Sigorta Hukukçuları Birliği / the International Insurance Law Association /Association Internationale de Droit des Assurances) Deniz Sigortaları Çalışma Grubu üyesidir.

-İstanbul merkezli Sigorta Hukuku Türk Derneği üyesidir.

-İstanbul Barosu Taşıma ve Lojistik Hukuku Komisyonu kuruluşunda yer almış ve Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. 

- İstanbul Barosu Sigorta Hukuku Komisyonu üyesidir. 

- İstanbul Barosu Deniz Ticaret Hukuku Komisyonu üyesidir. 

- İstanbul Barosu Tahkim Hukuku Merkezi üyesidir. 

-İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde Deniz Ticaret ve Sigorta Hukuku alanında dersler ve atölyeler yapmak üzere görev almaktadır.

Kitap ve Dergiler

​-Birçok gazete ve dergide akademik yazıları yayınlanmıştır. İstanbul Barosu Yayınları tarafından yayınlanan ‘TAŞIMA HUKUKU VE SİGORTALARI’ isimli kitapta ''Yargıtay Kararları Işığında Taşıyanın Sorumluluğu''  konusunu yazmıştır.


-İkinci kitabı ''CMR ve Türk Ticaret Kanunu Hükümleri Uyarınca KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDA TAŞIYICININ SORUMLULUĞU'' isimli kitabı Haziran 2021'de  Yetkin Hukuk Yayınlarından çıkmıştır. Kitabın güncellenmiş ikinci baskısı 2022 Ocak ayında Seçkin Yayınlarından çıkmıştır. 

-Üçüncü kitabı ise ‘’DENİZ YOLU İLE ULUSLARARASI EŞYA TAŞIMALARINDA TAŞIYICININ SORUMLULUĞU VE DENİZ SİGORTALARI (TEKNE, YÜK VE P&I KULÜP SİGORTALARI)’’  2022 Ocak ayında Seçkin Yayınlarından çıkmıştır.  

-Yazdığı çok sayıda makale Türkçe'nin yanısıra İngilizce, Almanca ve Azerice gibi birçok dile çevrilip ilgili ülkelerde yayınlanmıştır. 2021’de Alesta Denizcilik Dergisinin 25. Yılına Özel Sayısında Deniz Sigortaları makalesi yayınlanmıştır.

Ödüller

-İngiltere merkezli Corporate INTL Awards  tarafından 2022 yıllı için  ''Deniz Hukuku'' alanlarında  ''Uzman Avukat’’ olarak ödüllendirilmiştir.

 

-İngiltere merkezli Global Law Experts tarafından 2022 yılı için ''Sigorta ve Reasürans'' alanlarında  ''Öncü'' ve ''Uluslararası Tavsiye Edilen Avukat’’ olarak seçilmiştir.

-İngiltere merkezli Global Law Experts tarafından 2022 yılı için''Taşımacılık ve Deniz Hukuku'' alanlarında  ''Öncü'' ve ''Uluslararası Tavsiye Edilen Avukat’’ olarak seçilmiştir.

-İngiltere merkezli Global Law Experts tarafından 2020 ve 2021 yıllarında Sigorta ve Reasürans alanlarında Türkiye'de ''Öncü'' ve ''Uluslararası Tavsiye Edilen Avukat’’ olarak seçilmiştir.

​-İngiltere merkezli ''Advisory Excellence'' kurumu tarafından 2020 ve 2021 yılları icin Deniz ve Sigorta Hukuku alanlarında ''Uzman Avukat'' ve '' 2021 Yılı Mükemmellik Ödülü''ne layık görülmüştür. 

 

-İngiltere merkezli ‘’Leaders in Law’’ kurumu tarafından 2021 yılı icin ‘’ Yılın Deniz ve Sigorta Hukuku Uzmanı​ Ödülü''ne layık görülmüştür. 

 

-İngiltere merkezli ‘’ 2021 Lawyer Network Annual Awards ‘’ kurumu tarafından ‘’Türkiye’de Yılın Sigorta & Reasürans Hukuk Bürosu’’ seçilmiştir.

 

Sertifikalar

-IRU (International Road Transport Union /Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği) Lojistikte Üst Düzey Yönetici Belgesi

-Sigorta ve Taşıma Hukuku alanlarında görev yapmak üzere ''BİLİRKİŞİLİK'' eğitimi sertifikası,

-ÜDY3 Belgesi (Uluslararası Eşya & Kargo Taşımacılığı Üst Düzey Yönetici Belgesi)

-UND/ Uluslararası Tehlikeli Madde Taşımacılığı (ADR) Uzmanlığı Belgesi.

-Türkiye Barolar Birliği & İstanbul Tahkim Merkezi işbirliğinde ''Tahkimde Taraf Vekilliği'' Belgesi

-İSTAC (İstanbul Tahkim Merkezi) Milletlerarası Ticari Tahkimde Hakemlik Belgesi

bottom of page