Bulanık Busines İnsanlar
H. Cem CONGAR 
H. Cem CONGAR 
Kurucu / Avukat 
İletişim 

Av. Hikmet Cem Congar, İstanbul Üniversitesi'nden 2006 yılında mezun olmuştur. Ardından İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Özel Hukuk alanında Yüksek Lisansa başlamıştır.
 
Avukatlık Stajını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Önceki Dönem Dekanı ve Üniversite Senatörü Prof Dr Abuzer Kendigelen yanında tamamlamıştır. Avukatlık kariyerine sırasıyla Antalya Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ceynak Lojistik AŞ & Samsunport Liman İşletmeciliği ve AXA Sigorta A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde avukat olarak devam etmiştir. Özellikle Sigorta Hukuku, Uluslararası Tahkim, Deniz ve Kara Taşıma Hukuku, Uluslararası davalar üzerinde uzman avukat olarak çalışmıştır.
​​
​Birçok ilin dernek, kurum, Baro ve Ticaret Odasında Sigorta , Taşıma ve Deniz Ticaret Hukuku alanında misafir konuşmacı olmuştur.
 
Yurtiçi ve yurtdısında akademik toplantı, seminer  ve panelde konuşmacı, moderator veya düzenleyen olarak yer almıştır. Ayrıca öncelik ettiği bir çok uluslararası proje ile Birleşmiş Milletler, Amerika ve Balkan ülkelerinden ödül ve devlet nişanı almıştır. 

İleri seviyede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Üyelikler 

-İngiltere merkezli AIDA (Uluslararası Sigorta Hukukçuları Birliği / the International Insurance Law Association /Association Internationale de Droit des Assurances) Deniz Sigortaları Çalışma Grubu üyesidir.

-İstanbul merkezli Sigorta Hukuku Türk Derneği üyesidir.

-İstanbul Barosu Taşıma ve Lojistik Hukuku Komisyonu kuruluşunda yer almış ve Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. 

-Ayrıca İstanbul Barosu Sigorta Hukuku Komisyonu üyesidir. 

-Halen İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezinde Sigorta Hukuku alanında dersler ve atölyeler yapmak üzere görev almaktadır.

Kitap ve Dergiler 

​-Birçok gazete ve dergide akademik yazıları yayınlanmıştır. İstanbul Barosu Yayınları tarafından yayınlanan ‘TAŞIMA HUKUKU VE SİGORTALARI’ isimli kitapta ''Yargıtay Kararları Işığında Taşıyanın Sorumluluğu''  konusunu yazmıştır.


-İkinci kitabı ''CMR ve Türk Ticaret Kanunu Hükümleri Uyarınca KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDA TAŞIYICININ SORUMLULUĞU'' isimli kitabı Haziran 2021'de  Yetkin Hukuk Yayınlarından çıkmıştır. (Dosyaya aslı sunulmuştur)

-Üçüncü kitabı ise ‘’DENİZ SİGORTALARI’’ isimli olarak Kasım ayında çıkması planlanmaktadır. Şuan baskı düzenleme aşamasındadır. Bu kitapta Tekne&Makina, P&I Kulüp, Navlun & Demoraj, Yük Sigortaları yanı sıra Deniz Taşımasında Taşıyanın Sorumluluğuna değinilmiştir.

-Yazdığı sigorta hukuku alanındaki çok sayıda makaleleri İngilizce, Almanca ve Azerice gibi birçok dile çevrilip ilgili ülkelerde yayınlanmıştır. 2021’de Alesta Denizcilik Dergisinin 25. Yılına Özel Sayısında Deniz Sigortaları makalesi yayınlanmıştır.

Ödüller 

-İngiltere merkezli Global Law Experts tarafından 2020 ve 2021 yıllarında Sigorta ve Reasürans alanlarında Türkiye'de ''Öncü'' ve ''Uluslararası Tavsiye Edilen Avukat’’ olarak seçilmiştir.

​-İngiltere merkezli ''Advisory Excellence'' kurumu tarafından 2020 ve 2021 yılları icin Sigorta Hukuku alanlarında ''Uzman Avukat'' ve '' 2021 Yılı Mükemmellik Ödülü''ne layık görülmüştür. 

 

-İngiltere merkezli ‘’Leaders in Law’’ kurumu tarafından 2021 yılı icin ‘’ Yılın Sigorta Hukuku Uzmanı​ Ödülü''ne layık görülmüştür. 

 

-Son olarak İngiltere merkezli ‘’ 2021 Lawyer Network Annual Awards ‘’ kurumu tarafından ‘’Türkiye’de Yılın Sigorta & Reasürans Hukuk Bürosu’’ seçilmiştir.

 

Sertifikalar 

-IRU (International Road Transport Union /Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği) Lojistikte Üst Düzey Yönetici Belgesi

-Sigorta ve Taşıma Hukuku alanlarında görev yapmak üzere ''BİLİRKİŞİLİK'' eğitimi sertifikası,

-UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) ÜDY-3 Belgesi - Lojistikte Üst Düzey Yönetici Belgesi

-UND Uluslararası Tehlikeli Madde Taşımacılığı (ADR) Uzmanlığı Sertifikası.